Portugalilainen keskus

Portugalilainen keskus

Keskis-Portugali, aluetta rajaavat pohjoisessa Pohjoinen alue, idässä Espanja, etelässä Alentejo, lounaassa Lissabonin ja Tejon laakson alue sekä lännessä Atlantin valtameri.

Portugalilainen keskusn osa-alueet kartta

Portugalilainen keskus on Alue alueella Portugalin alueet ja piirit maassa Portugali Eurooppan mantereella.

Map drawing by Jhose.com. Boundaries from CAOP, DGT Portugal. Reuse of this drawing requires attribution to xrei.com.EspanjaPohjois-PortugaliOeste ja TejolaaksoSuur-LissabonSetúbalin niemimaaAlentejoAlgarveAveiron alueCoimbran alueLeirian alueViseu Dão LafõesBeira BaixaBeiras ja Serra da EstrelaPohjois-PortugaliOeste ja TejolaaksoSuur-LissabonSetúbalin niemimaaAlentejoAlgarveAveiron alueCoimbran alueLeirian alueViseu Dão LafõesBeira BaixaBeiras ja Serra da EstrelaPohjois-PortugaliOeste ja TejolaaksoAlentejoAveiron alueCoimbran alueLeirian alueViseu Dão LafõesBeira BaixaBeiras ja Serra da EstrelaAveiroAveiroCastelo BrancoCastelo BrancoCoimbraCoimbraGuardaGuardaLeiriaLeiriaPortalegrePortalegreViseuViseuESPANJAAtlantin valtamerixrei.comKARTTA: PORTUGALILAINEN KESKUS© 2026 xrei.com
050 km (31 mi)100 km (62 mi)150 km (93 mi)200 km (124 mi)
Korkeus
0 m (0 ft), 80 m (262 ft), 200 m (656 ft), 400 m (1310 ft), 650 m (2130 ft), 950 m (3120 ft), 1300 m (4270 ft), 1600 m (5250 ft), 1750 m (5740 ft), Suurin korkeus 1993 m (6540 ft)
Meren syvyys
0 m (0 ft), 150 m (492 ft), 600 m (1970 ft), 1800 m (5910 ft), 3200 m (10500 ft), yli 5200 m (17060 ft)
Korkeus etelästä pohjoiseen: Portugalilainen keskus
0 m400 m650 m950 m1 300 m1 600 m2 000 mxrei.com1231 993 m0 mEtelä174,8 kmPohjoinen
1Meri0 m2Rio Tejo61–114 m3Rio Mondego0–1 131 m

Perustiedot

Paikkakunnan Portugalilainen keskus väkiluku (viimeisimmän väestönlaskennan tiedot): Alue asukasluku on 1 653 195

Paikkakunnan Portugalilainen keskus pinta-ala: Alue pinta-ala on 23 273 km² / 8 986 sq mi

Missä päin maata Portugal Portugalilainen keskus sijaitsee?

Portugalilainen keskusn osa-alueet

Coimbran alue

Coimbran alue

  • Osa-alueen väkiluku⁨436 862 asukasta⁩
  • BKT asukasta kohden⁨21 361 €⁩
  • Osa-alueen pinta-ala⁨4 336 km²⁩
  • BKT yhteensä⁨9 306 milj. €⁩
Aveiron alue

Aveiron alue

  • Osa-alueen väkiluku⁨367 403 asukasta⁩
  • BKT asukasta kohden⁨23 454 €⁩
  • Osa-alueen pinta-ala⁨1 693 km²⁩
  • BKT yhteensä⁨8 677 milj. €⁩
Leirian alue

Leirian alue

  • Osa-alueen väkiluku⁨286 752 asukasta⁩
  • BKT asukasta kohden⁨22 488 €⁩
  • Osa-alueen pinta-ala⁨2 449 km²⁩
  • BKT yhteensä⁨6 471 milj. €⁩
Viseu Dão Lafões

Viseu Dão Lafões

  • Osa-alueen väkiluku⁨252 777 asukasta⁩
  • BKT asukasta kohden⁨18 226 €⁩
  • Osa-alueen pinta-ala⁨3 238 km²⁩
  • BKT yhteensä⁨4 601 milj. €⁩
Beiras ja Serra da Estrela

Beiras ja Serra da Estrela

  • Osa-alueen väkiluku⁨210 602 asukasta⁩
  • BKT asukasta kohden⁨16 187 €⁩
  • Osa-alueen pinta-ala⁨6 305 km²⁩
  • BKT yhteensä⁨3 394 milj. €⁩
Beira Baixa

Beira Baixa

  • Osa-alueen väkiluku⁨98 799 asukasta⁩
  • BKT asukasta kohden⁨20 839 €⁩
  • Osa-alueen pinta-ala⁨5 253 km²⁩
  • BKT yhteensä⁨1 657 milj. €⁩

Alueet: Portugal

Pohjois-Portugali

Pohjois-Portugali

  • Alueen väkiluku⁨3 586 586 asukasta⁩
  • Alueen pinta-ala⁨21 286 km²⁩
Suur-Lissabon

Suur-Lissabon

  • Alueen väkiluku⁨2 062 306 asukasta⁩
  • Alueen pinta-ala⁨1 390 km²⁩
Portugalilainen keskus

Portugalilainen keskusLuet tätä artikkelia

  • Alueen väkiluku⁨1 653 195 asukasta⁩
  • Alueen pinta-ala⁨23 273 km²⁩
Oeste ja Tejolaakso

Oeste ja Tejolaakso

  • Alueen väkiluku⁨809 905 asukasta⁩
  • Alueen pinta-ala⁨9 201 km²⁩
Setúbalin niemimaa

Setúbalin niemimaa

  • Alueen väkiluku⁨807 902 asukasta⁩
  • Alueen pinta-ala⁨1 625 km²⁩
Alentejo

Alentejo

  • Alueen väkiluku⁨468 672 asukasta⁩
  • Alueen pinta-ala⁨27 330 km²⁩
Algarve

Algarve

  • Alueen väkiluku⁨467 343 asukasta⁩
  • Alueen pinta-ala⁨4 997 km²⁩
Madeira

Madeira

  • Alueen väkiluku⁨250 744 asukasta⁩
  • Alueen pinta-ala⁨801 km²⁩
Atsorit

Atsorit

  • Alueen väkiluku⁨236 413 asukasta⁩
  • Alueen pinta-ala⁨2 322 km²⁩

Portugalilainen keskus ostajille ja sijoittajille

Katso myytävät asunnot ja uudiskohteet tällä alueella ja sen lähellä. Tiimimme auttaa sinua etsinnästä kauppaan asti. Ota yhteyttä.

Olemme lähellä sinua

XREI toimii toimistoista ympäri Portugalia — Portosta Algarveen.

Pohjoinen

Porto — Edifício ICON

Rua Direita de Francos, 165 Piso 1 · 4100-211 Porto

Suur-Lissabon

Lissabon — Rua Castilho

Rua Castilho, 39 · 1250-068 Lisboa

Suur-Lissabon

Estoril

Avenida Aida, 353A · 2765-187 Estoril

Alentejo-rannikko

Comporta

Av. 18 Dezembro, 37 · 7570-779 Carvalhal

Algarve

Vilamoura — Marina Plaza

Av. da Marina, 3 · Marina Plaza Loja 14/15 · 8125-401 Quarteira