Castelo de Vide

Bakkeby, jødekvarter, Serra de S. Mamede.

Hvor i Portugal ligger Castelo de Vide?

Castelo de Vide er en Kommune i Portalegre i Portugal på Portugal Map på kontinentet Europa.

Grundlæggende oplysninger

Castelo de Vide befolkning (data fra seneste folketælling): Kommune har 3 116 indbyggere

Castelo de Vide areal: Kommune har 265 km² / 102 sq mi

Geografi

Mellemliggende region: Kort over Portugal

Kontinental region: Portugal i Europa: Beliggenhed, Region & Kort Forklaret

Sogne i Castelo de Vide – klikbart kort

Map drawing by Jhose.com. Boundaries from CAOP, DGT Portugal. Reuse of this drawing requires attribution to xrei.com.Castelo Branco, PortugalIdanha-a-NovaProença-a-NovaVila Velha de RódãoEstremozMaçãoAlter do ChãoArronchesAvisCampo MaiorCratoElvasFronteiraGaviãoMarvãoMonforteNisaPonte de SorPortalegre, PortugalSouselNossa Senhora da Graça de Póvoa e MeadasSanta Maria da DevesaSantiago MaiorSão João BaptistaCastelo Branco, PortugalIdanha-a-NovaProença-a-NovaVila Velha de RódãoEstremozMaçãoAlter do ChãoArronchesAvisCampo MaiorCratoElvasFronteiraGaviãoMarvãoMonforteNisaPonte de SorPortalegre, PortugalSouselNossa Senhora da Graça de Póvoa e MeadasSanta Maria da DevesaSantiago MaiorSão João BaptistaMaçãoAlter do ChãoArronchesAvisCam…CratoFronteiraGaviãoMarvãoMonforteNisaPonte…Portalegre, PortugalSouselNossa Senhora da Graça de Póvoa e MeadasSanta Maria da DevesaSantiago MaiorSão João BaptistaCastelo de VideCastelo de VideKORT OVER CASTELO DE VIDE© 2026 XREI
015 km (9.3 mi)30 km (19 mi)45 km (28 mi)60 km (37 mi)

Sogne i Castelo de Vide

Santa Maria da Devesa

  • Sognets befolkning⁨1 393 indbyggere⁩
  • Sognets areal⁨56 km²⁩

São João Baptista

  • Sognets befolkning⁨850 indbyggere⁩
  • Sognets areal⁨76 km²⁩

Nossa Senhora da Graça de Póvoa e Meadas

  • Sognets befolkning⁨542 indbyggere⁩
  • Sognets areal⁨74 km²⁩

Santiago Maior

  • Sognets befolkning⁨331 indbyggere⁩
  • Sognets areal⁨59 km²⁩

Kommuner i Portalegre

Portalegre, Portugal

  • Kommunens befolkning⁨22 340 indbyggere⁩
  • Kommunens areal⁨447 km²⁩

Elvas

  • Kommunens befolkning⁨20 730 indbyggere⁩
  • Kommunens areal⁨631 km²⁩

Ponte de Sor

  • Kommunens befolkning⁨15 248 indbyggere⁩
  • Kommunens areal⁨840 km²⁩

Campo Maior

  • Kommunens befolkning⁨8 042 indbyggere⁩
  • Kommunens areal⁨247 km²⁩

Nisa

  • Kommunens befolkning⁨5 952 indbyggere⁩
  • Kommunens areal⁨576 km²⁩

Sousel

  • Kommunens befolkning⁨4 360 indbyggere⁩
  • Kommunens areal⁨279 km²⁩

Avis

  • Kommunens befolkning⁨3 812 indbyggere⁩
  • Kommunens areal⁨606 km²⁩

Gavião

  • Kommunens befolkning⁨3 394 indbyggere⁩
  • Kommunens areal⁨295 km²⁩

Crato

  • Kommunens befolkning⁨3 225 indbyggere⁩
  • Kommunens areal⁨398 km²⁩

Castelo de VideDu læser denne artikel

  • Kommunens befolkning⁨3 116 indbyggere⁩
  • Kommunens areal⁨265 km²⁩

Alter do Chão

  • Kommunens befolkning⁨3 044 indbyggere⁩
  • Kommunens areal⁨362 km²⁩

Marvão

  • Kommunens befolkning⁨3 021 indbyggere⁩
  • Kommunens areal⁨155 km²⁩

Monforte

  • Kommunens befolkning⁨2 992 indbyggere⁩
  • Kommunens areal⁨420 km²⁩

Fronteira

  • Kommunens befolkning⁨2 858 indbyggere⁩
  • Kommunens areal⁨249 km²⁩

Arronches

  • Kommunens befolkning⁨2 789 indbyggere⁩
  • Kommunens areal⁨315 km²⁩

Vi er tæt på dig

XREI opererer fra kontorer over hele Portugal — fra Porto til Algarve.

Nord

Porto — Edifício ICON

Rua Direita de Francos, 165 Piso 1 · 4100-211 Porto

Stor-Lissabon

Lissabon — Rua Castilho

Rua Castilho, 39 · 1250-068 Lisboa

Stor-Lissabon

Estoril

Avenida Aida, 353A · 2765-187 Estoril

Alentejos kyst

Comporta

Av. 18 Dezembro, 37 · 7570-779 Carvalhal

Algarve

Vilamoura — Marina Plaza

Av. da Marina, 3 · Marina Plaza Loja 14/15 · 8125-401 Quarteira